Wybierz miasto
Mimo wakacji deweloperzy nie zwalniają, można mówić nawet o znaczących przyspieszeniach. Z reguły premiery nowych inwestycji odbywały się według kalendarza targów mieszkaniowych - na wiosnę i jesienią, tymczasem tegoroczne lato obfituje w prawdziwy ich wysyp.

Według badań firmy REAS, na koniec II kwartału 2015 r. deweloperzy oferowali w Trójmieście 5,7 tys. lokali: oferta w ciągu kwartału wzrosła o 5,4 proc. Od tego czasu przybyło co najmniej kilkaset nowych M.

Co więcej, podaż praktycznie równoważy się z popytem. Jak wskazują dane REAS, w naszej aglomeracji nowe mieszkania wyprzedają się średnio zaledwie w ciągu 3,7 kwartału od chwili pojawienia na rynku. To najlepszy wynik z całej Polski.

Jednocześnie w ciągu II kwartału br. odnotowano spory, wynoszący niemal 7 proc., wzrost cen nowych mieszkań. Tak duży skok to nie tylko efekt podwyżek wprowadzanych przez deweloperów (a te są w przypadku nowych, debiutujących inwestycji, w zasadzie z góry do przewidzenia). Dlaczego?

Po pierwsze cena - zwłaszcza w nowych lokalizacjach, ma z reguły charakter sondażowy, po drugie - dobra sprzedaż ułatwia deweloperom kredytowanie inwestycji. Dlatego gotowi są pierwsze mieszkania sprzedać taniej. Jednak z tego powodu część najbardziej atrakcyjnych może być na pierwszym etapie niedostępna (zarezerwowana): skoro wiadomo, że nietrudno będzie na nie znaleźć nabywców - to po co sprzedawać taniej?
Inżynieria finansowa...

Jednak zwyżka średniej ceny (zwłaszcza w Gdańsku) wynika również z tego, że w minionym kwartale wprowadzono na rynek kilkanaście inwestycji o ponadprzeciętnych cenach. Według wyliczeń analityków serwisu Tabelaofert.pl, mediana ofertowych stawek za lokale z pierwszej ręki w Trójmieście sięga teraz 299 tys. zł, podczas gdy na początku roku oscylowała na poziomie ok. 286 tys. zł.

Najlepiej sprzedają się małe mieszkania 2- i 3-pokojowe, gdyż głównie na takie lokale klienci mają zdolność kredytową. Dużym zainteresowaniem cieszą się również kawalerki, kupowane przez inwestorów na wynajem. Z drugiej strony, nie brakuje chętnych na oferty droższe, z wyższej półki, w atrakcyjnej lokalizacji.

- Trójmiasto to duży ośrodek biznesowy, akademicki i turystyczny, który w ostatnich kwartałach przeżywa istny boom inwestycyjny - deweloperzy chętnie budują tu kolejne osiedla mieszkaniowe oraz przystępują do realizacji wielu projektów komercyjnych - zauważa Tomasz Sznajder, wiceprezes Polnordu.


Oceń:  (0)  (0) Komentarze(0)
Kategoria: News | Miasto: Trójmiasto (Gdańsk, Sopot, Gdynia)( POMORSKIE)
Dodano 2015-08-17 10:51 przez Kriss_78 | Zgłoś naruszenie | Strona www: Brak adresu
Wyświetleń: 466


Aby dodać komentarz, należy się zalogować.